Resultat Bore Cup 2023 deltävling 3

Datum:               
2024-02-17
Arrangör:            Hemlingby LK
Plats:                  Hemlingbyberget, Hemlingby Friluftsområde
Tävlingsledare:  Göran Lindqvist
Banmätare:        Erik Lundqvist
Tidtagning:       
Väder:               
+0 grader C, strålande sol, kraftig nordvind
Underlag:           Blandat
Deltagare:          34 fullföljande

 

Plac Namn Född Förening/Ort Tid Poäng Lag
K seniorer 10 km
1 Linnea Lundström 91 Hemlingby LK 1.01.04 100 Hemlingby LK lag 1
2 Sofie Fogelberg 89 Björklinge SOK 1.04.40 95 Björklinge SOK
K40 5 km
1 Sofie Högberg 81 Hemlingby LK 22.42 100 Hemlingby LK lag 1
2 Jessika Juneholt 76 Jumkils IF 31.36 95 Jumkils IF
K50 5 km
1 Anna-Karin Wikström 65 Uppsala LK 22.58 100 Uppsala LK lag 1
2 Gudrun Larsson 66 Björklinge SOK 37.03 95 Björklinge SOK
3 Lotta Ottosson 65 Uppsala LK DNS
K60 5 km
1 Ann Britt Nilseng 59 Hemlingby LK 26.48 100 Hemlingby LK lag 1
2 Karin Artursson 64 Uppsala LK 27.55 95 Uppsala LK lag 1
3 Ewa Wahlberg 55 Uppsala LK 56.38 92 Uppsala LK lag 1
Lotta Frenander 61 Uppsala LK DNS
K70 5 km
1 Gunilla Juthback 46 Hemlingby LK 32.34 100 Hemlingby LK lag 1
2 Inga-Lill Schrevelius 52 Hemlingby LK 37.22 95 Hemlingby LK lag 1
M seniorer 10 km
1 Jonatan Alvaeus 90 Upsala IF 38.48 100 Upsala IF
2 Kristoffer Karlsson 92 UF Contact 40.16 95 UF Contact
3 Axel Fogelberg 99 Heby 42.05 92
4 David Jansson 89 Heby AIF 1.04.29 90 Heby AIF
Marcus Maliniemi 94 Hemlingby LK DNF
M40 10 km
1 Andreas Bylund 77 FK Studenterna 43.26 100 FK Studenterna
2 Anders Hallberg 81 Hemlingby LK 44.40 95 Hemlingby LK lag 2
3 Robert Lindahl 77 Jumkils IF 51.45 92 Jumkils IF
M50 10 km
1 Rickard Andersson 72 IF Linnéa 41.07 100 IF Linnéa
2 Anders Edvinsson 69 Uppsala LK 41.37 95 Uppsala LK lag 1
3 Mattias Södereng 71 IFK Sala 47.33 92 IFK Sala
4 Patrik Persson 73 Björklinge SOK 48.08 90 Björklinge SOK
5 Johan Lindström 71 Jumkils IF 51.43 89 Jumkils IF
6 Mikael Persson 71 Hemlingby LK 1.05.44 88 Hemlingby LK lag 2
M60 10 km
1 Magnus Danek 63 44.10 100
2 Johan Skäringer 64 Hemlingby LK 45.19 95 Hemlingby LK lag 2
3 Bo Lager 63 Uppsala LK 46.35 92 Uppsala LK lag 1
4 Göran Lindqvist 57 Hemlingby LK 53.28 90 Hemlingby LK lag 2
5 Anders Fogelberg 56 Heby 1.07.50 89
Leif Olsson 60 FK Studenterna DNS
M70 5 km
1 Lennart Venemalm 54 Uppsala LK 26.33 100 Uppsala LK lag 1
2 Lars Söderberg 48 Vallentuna FK 28.59 95 Vallentuna FK
3 Bertil Palmqvist 46 Bälinge IF 44.56 92 Bälinge IF
M80 4 km
1 Per Wennberg 43 Hemlingby LK 32.36 100 Hemlingby LK lag 1
Motion 5 km
1 Tomas Thim 63 Uppsala LK 39.04
Dan Larsson 59 Björklinge SOK DNS
Örjan Wedin 55 Östhammar FI DNS